Cognor - stalowe nerwy inwestorów w konsolidacji

Cognor, spółka działająca w branży hutniczej, przewiduje poprawę sytuacji w roku 2024 w porównaniu z rokiem 2023. Spółka kontynuuje realizację dużych inwestycji, które mają na celu zwiększenie mocy produkcyjnych do 1 mln ton produktów finalnych rocznie na początku 2025 roku. W III kwartale 2023 roku Cognor odnotował spadek przychodów o 34% w stosunku do analogicznego okresu 2022 roku, głównie z powodu opóźnienia remontu walcowni w Krakowie oraz niższych spreadów. Zysk netto spółki zmniejszył się o ok. 76%. Spadek ten wynikał z dużego spowolnienia na rynku oraz opóźnienia modernizacji walcowni, co zmusiło spółkę do zmniejszenia produkcji stali.
Z pewnością 2023 rok można uznać za dużo słabszy niż ten z 2022 kiedy spółka korzystała na rosnących cenach stali, jednak nie można powiedzieć, że spółka stała z założonymi rękami i nic nie robiła. Zarząd spółki w sposób mądry i przemyślany rozwijał swój biznes.
29.03 poznamy wyniki za cały 2023 rok, być może będzie też wypłacona dywidenda (za 2022 było to 1,22zł), ale to 2024 rok będzie najważniejszy dla inwestorów.
Sami przedstawiciele Cognor liczą na poprawę sytuacji w branży w 2024 roku, szczególnie w sektorze budownictwa, co mogłoby sprzyjać odblokowaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Jedną z głównych szans dla firmy są planowane inwestycje, które mają zwiększyć możliwości produkcyjne firmy. Spółka spodziewa się, że zakończenie kluczowych projektów inwestycyjnych, takich jak remont walcowni w Krakowie i budowa walcowni w Siemianowicach Śląskich, znacząco wpłynie na jej wyniki produkcyjne i finansowe. Wzrost możliwości produkcyjnych może umocnić pozycję Cognor na rynku i zwiększyć konkurencyjność firmy.

Jednak żeby nie było różowo to warto pamiętać, że sektor hutniczy, w którym działa Cognor, niesie ze sobą szereg zagrożeń. Wśród nich można wymienić zmienność cen surowców, spadki cen wyrobów hutniczych oraz ryzyko związane z globalnymi koniunkturami gospodarczymi, które mogą wpływać na popyt na stal. Dodatkowo, opóźnienia w realizacji projektów inwestycyjnych, tak jak miało to miejsce w przypadku walcowni w Krakowie, mogą prowadzić do znaczących strat finansowych i operacyjnych.

Podsumowując, Cognor stoi przed szansą na poprawę swojej sytuacji na rynku dzięki realizowanym inwestycjom i potencjalnej poprawie koniunktury w branży hutniczej. Jednocześnie, spółka musi zmierzyć się z ryzykami związanymi z wahaniami cen surowców i wyrobów hutniczych oraz ryzykiem związanym z realizacją projektów inwestycyjnych.

Analiza Techniczna

O Cognor ostatni raz pisałem w 2022 roku i warto więc zacząć od historii wykresu.
Od 2022 roku kiedy to kurs poruszał się w okolicy 3,4-4zł do szczytu w marcu 2023 kurs urósł o 238% co było efektem bardzo dobrego 2022 roku. W efekcie dobrych wyników spółka wypłaciła 1,22zł dywidendy co dla wielu inwestorów dawało dwucyfrową stopę zwrotu.
תמונת-בזק
Wykres 1. Interwał dzienny

Jednak od marca 2023 kiedy to było już pewne, że gospodarki wchodzi w spowolnienie i trudno będzie powtórzyć wyniki z poprzedniego roku inwestorzy realizowali swoje zyski. Jednocześnie co warto zaznaczyć bardzo mocno kurs wspierał prezes spółki, który na bieżąco kupował akcje.
Nie zmienia to faktu, że kurs od ATH spadł do swojego minimum o ok. 42% tj. z 11,2zł do 6,5zł
תמונת-בזק
Wykres 2. Interwał dzienny

Jednak od lipca 2023 kurs porusza się dość wąskiej konsolidacji pomiędzy 7,5 a 8,9zł
תמונת-בזק
Wykres 3. Interwał dzienny

Tym samym więc mamy dość wąską strefę podaży przy 8,6-8,9zł i linię wsparcia na 7,5zł.
Patrząc na wyniki za trzy pierwsze kwartały to w sumie nie można się dziwić oczekiwaniu inwestorów, nikt nie chce zostać bez akcji w przypadku dobrych wyników, ale jednocześnie trwa kalkulacji ewentualnego zjazdu w dół, jeśli wyniki okażą się znaczenie poniżej oczekiwań.
Osobiście oczekuję wyniku netto na poziomie 20gr zysku na akcję. Każdy wynik poniżej tej wartości w mojej ocenie sprawi, że spółka będzie wyprzedawana aż do poziomu 6,5zł. Jeśli jednak wynik za 4Q23 będzie powyżej tej wartości to wówczas można się spodziewać wybicia oporu.
Jeśli na wykres nałożymy zniesienia Fibonacciego od ATH do minimum na 6,55zł to opór 8,9zł pokrywa się poziomem 50% zniesienia Fibonacciego.
תמונת-בזק
Wykres 4. Interwał dzienny

Dla mnie dość istotną kwestią jest to, ze kurs trzyma się ponad EMA200 od pewnego czasu i dzisiaj jest to poziom 7,86zł które wyznacza wsparcie dla kursu.
תמונת-בזק
Wykres 5. Interwał dzienny

Wsparcie: 7,9/7,5/6,55zł
Opór:8,3/8,9/9,4zł


COGcognorTechnical IndicatorsTrend Analysis

Podobają się analizy, uważasz, że są przydatne? Możesz postawić kawę: buycoffee.to/analizyd za co dziękuję :)

Twitter: twitter.com/AnalizyD
*Każda analiza to prywatne zdanie/opinia i nie stanowi rekomendacji do kupna/sprzedaży akcji"
גם על:

פרסומים קשורים

כתב ויתור