Spółki LiveChat Software S.A. nie trzeba nikomu przedstawiać. Spółka od kilku lat buduje swoją pozycję na rynku globalnym, oferując usługi wspierające sprzedaż i obsługę klientów w modelu SaaS (Software as a Service).
LiveChat w liczbach prezentuje się następująco: - ilość klientów - 37 tysięcy w 150 krajach świata - ilość pracowników - 283 (dane na koniec września 2022 r.) + 62 pracowników r/r
Ze wstępnych szacunków podanych 3 kwietnia bierzącego roku wynika, że: - przychody Grupy LiveChat Software w IV kwartale roku finansowego 2022/23 (styczeń - marzec 2023) wyniosły 20,02 mln USD, - tym samym po raz pierwszy spółka mogła się pochwalić przekroczeniem progu 20 mln USD przychodów kwartalnych, - oznacza to wzrost o 37% w skali roku.
29 czerwca 2023 spółka opublikuje raport skonsolidowany oraz jednostkowy za rok obrotowy 2022/2023.
Warto pamiętać, że spółka generuje zdecydowaną większość przychodów w dolarze amerykańskim (USD). Ma to znaczący wpływ na wyniki prezentowane w raportach kwartalnych i rocznych.
Po tym krótkim wstępie możemy zerknąć na sytuację techniczną. Od połowy marca kurs znajduje się w trendzie spadkowym. 12 maja kurs mierzył sie z oporem na poziomie 150 pln, ale bezskutecznie. W trakcie ostatnich kilku sesji kurs naruszył ważne wsparcie na poziomie 132,60 pln. Również średnia MA130 nie wytrzymała naporu podaży. W trakcie ostatniej sesji (7 czerwca) kurs zbliżył się do średniej MA200. Ostatecznie popyt wyniósł kurs na poziom 131,20 pln.
Można się zastanawiać co takiego dzieje się z kursem, skoro przychody rosną, a perspektywy na kolejne kwartały wydają się być przyjazne. Odpowiedzią może być zachowanie kursu USD/PLN. Od października 2022 r. kurs dolara znajduje się w trendzie spadkowym. Czynników jest na tyle dużo, zarówno po stronie USA jak i w Polsce, że trudno jest przewidzieć jak kurs USD/PLN będzie wyglądał w kolejnych miesiącach.
Czas postawić sobie pytanie co dalej ?
Oczywiście inwestorzy, którzy kupili akcje #lvc na szczycie, nie mają obecnie powodów do zadowolenia. Niemniej jednak warto podkreślić, że tani dolar wpływa na przecenę akcji #lvc, ale nie ma istotnego znaczenia dla finansów Livchat-a. Spółka robi swoje, rozwija się i genereruje spore ilości gotówki, a wahania kursowe są specyfiką tej działalności.
Dlatego przy ocenie rachunku wyników i efektywności finansowej, bezpieczniej jest posługiwać się przychodami w ujęciu dolarowym.
Ci inwestorzy, którzy polują na okazje, mogą mieć powody do zadowolenia. Trudno jest określić kiedy będzie najbardziej optymalny moment do nabycia akcji #lvc, ale niewątpliwie obecna sytuacja może przykuwać uwagę.
Inwestycja w spółki, genererujące przychody w USD jest również ciekawą alternatywą dla inwestorów poszukujących dywersyfikacji geograficznej. Po co inwestować w USA, skoro na wyciągnięcie ręki mamy spółki w modelu SaaS na rodzimym rynku, które zdecydowaną większość przychodów generują w USD. Różnica jest tylko taka, że dużo łatwiej jest śledzić poczynania zarządu i spółki mając dostęp do informacji (ty na miejscu) języku polskim jak i angielskim.
Podsumowując: - spółka realizuje swoją strategię i wciąż się rozwija, - od 2020 roku znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym, - głównym czynnikiem ryzyka jest kura USD/PLN co dla publikowanych danych w raportach finansowych ma kluczowe znaczenie, - spółka z każdym kolejnym rokiem wypłaca wyższą dywidendę. Ostatnia dywidenda wyniosła 4,40 pln.
Jeśli chciałbyś postawić mi wirtualną kawę, to tu jest adres mojej ulubionej kawiarni ;)⬇️
buycoffee.to/robertpietraga Z góry dziękuję :)
גם על:
כתב ויתור
המידע והפרסומים אינם אמורים להיות, ואינם מהווים, עצות פיננסיות, השקעות, מסחר או סוגים אחרים של עצות או המלצות שסופקו או מאושרים על ידי TradingView. קרא עוד בתנאים וההגבלות.