Za piękną ideą i ładnymi sloganami stoją słabe wyniki. Odwołując się do logo firmy, to zatrute owoce wydaje to drzewo mądrości. Idea może i dobra, ale na emeryturze to trzeba coś do garnka włożyć coś więcej niż piękne slogany i marzenia.
Patrząc na wykres, przypomina mi się stare giełdowe porzekadło: "Nikt lepiej nie zadba o twoje pieniądze niż ty sam".

W listopadzie stuknie 8 lat, a ETF tylko raz wydostał się ponad szczyt z debiutanckiego miesiąca. Na teraz przynosi stratę ok. 20%.
Trend jest spadkowy w każdym interwale. Interwał tygodniowy.

תמונת-בזק

Interwał dzienny.
תמונת-בזק

Wyznaczanie wsparcia i miejsca do zakupu na ETF jest zajęciem dość karkołomnym. ETF to produkt wtórny o zmiennym składzie i różnej wadze na dany moment poszczególnych składników. Jego wykres zależy od składowych. A te jak pisałem, mogą się zmieniać w czasie, podobnie jak zarządzający, ich podejście i subiektywna ocena w przyszłym doborze składników.
Pierwszym wsparciem jest 12,59, następnie linia trendu w okolicach 12,35 $. Trend jest spadkowy, w mediach słyszy się, że idzie recesja i najgorsze przed nami.
ETF nie radził sobie przy dobrej koniunkturze /zaraz to udowodnię/, to czego się spodziewać w recesji? Podchodziłbym bardzo ostrożne do zakupu tego ETFa i poczekał na jakieś oznaki, zapowiedzi nadchodzącego ożywienia gospodarczego.

Zwolennicy inwestowania w ETF powinni raczej poszukać czegoś innego. Ten ETF wygląda bardzo słabo. Przez 8 lat nie potrafił utrzymać się nad swoją ceną debiutu.
Pozostali, którzy szukają spokojnej inwestycji "Kup i trzymaj do emerytury" powinni zainteresować się np. amerykańskimi dywidendowymi arystokratami.

Pierwszy z brzegu PG Procter & Gamble zakupiony w listopadzie 2014, czyli w momencie startu analizowanego ETF, daje na dziś 40% tyle tylko, że na plus. Co daje różnicę ok. 60% pomiędzy tymi aktywami.
Zapomniałbym, do zwrotu z P&G trzeba jeszcze doliczyć wypłacane dywidendy. Na wykresie uwzględniającym odcięcie dywidend TradingView pokazał stopę zwrotu na poziomie + 70% !! Co daje różnice ok. 110%

Samodzielny zakup akcji w USA jest dziś tak banalnie prosty jak zakup polskich akcji i to bez wychodzenia z domu, bez prowizji od zakupu, z PIT-8c, z podatkiem 19%, a nie 30 jak to było do niedawna. Omawiałem to już na forum swego czasu.

DEMDETFSupport and ResistanceTrend AnalysisTrend Lines

גם על:

כתב ויתור